איך מתחילים פיתוח אפליקצית מובייל?

דרושים
פברואר 3, 2016
By The Way – על הדרך
מאי 16, 2017
Show all

איך מתחילים? רעיון טוב יש. תקציב גם. מה עושים עכשיו?

כל פרויקט גדול מתחיל בצעד קטן… והצעד הראשון הוא להיפגש עם חברת פיתוח ולהבין את הרעיון.

מניסיון שלנו עם יזמים חשוב לזקק את הרעיון לגירסה הכי בסיסית שאפשר. אל תנסו מראש לפתח משהו גדול. זה יעלה לכם הון תועפות והמון זמן פיתוח. קחו בחשבון שמרגע הפיתוח אם אתם לא יוצאים לשוק תוך שלושה ארבעה חודשים ההתלהבות יורדת והקשיים של פרויקט מסובך צפים. KEEP IT SIMPLE תשקיעו מינימום תקציב ומינימום זמן כדי לצאת לשוק. אל תנסו לחשוב על כל האפשרויות כי אין ביכולתכם לעשות זאת.

היה לנו לקוח שהתעקש על פ'יצר מיותר ומסובך ודרש שהוא יהיה בגירסה הראשונה של האפליקציה. ניסנו להוריד אותו מזה כי אלף זה היה פ'יצר מיותר כל עוד אין הרבה משתמשים וגם מכיוון שהוא גרם לעיכוב של שלושה חודשי פיתוח. הלקוח התעקש. כשהאפליקציה יצאה אף אחד לא השתמש בו. אפילו לא היינו צריכים לבדוק באנליטקס… הוא פשוט היה שומם. והוא עלה לו הון תועפות ועיכוב זמן יקר.

זה לא אומר שצריך להתפשר על איכות הגירסה הראשונה כמובן. היא צריכה להיראות טוב ולעבוד מהר ובלי בעיות. תחשבו בקטן. לא בשאיפות שלכם אלה במסגרת הפיתוח. כמובן שזה נחמד לשבת בישיבות ארוכות ולחשוב על אין ספור אפשרויות אבל זה לא יקדם את הפרויקט שלכם. תחשבו מה אתם מעדיפים:

שנה של פיתוח אינטנסיבי עם המון ישיבות ובעיות ותקציבים שחורגים או פיתוח מהיר וזריז של שלושה חודשים ולצאת ולקבל פידבק אמיתי ממשתמשים אמיתיים. בנוסף אם האפליקציה לא מצליחה ביזבזתם שלושה חודשי פיתוח ו X כסף. במקרה השני ביזבזתם המון אנרגיה והמון $$$.

גם תחשבו על היום שאחרי. אתם חייבים להבין שאתם הופכים להיות חברת תוכנה קטנה ולא משנה מה הביזנס שלכם. תחשבו על אובר או על גט טקסי. כן הביזנס שלהם הוא הסעות אבל הם חברות תוכנה בעיקר. מה זה אומר מבחינתכם? תבחרו שותף טכני שתוכלו לסמוך עליו. על תפחדו לתת כמה אחוזים על מנת ליצור מחויבות מצד חברת הפיתוח. אנחנו עובדים לפעמים במודל של מחיר מוזל תמורת אחוזים והתוצאות מדהימות.

ואם דברים מסתבכים ?

בכל פרויקט פיתוח יש 2 אלמנטים כמעט קבועים. זה תמיד לוקח יותר זמן ותמיד עולה יותר ממה שחשבתם. הדרך היעילה ביותר למנוע את זה הוא איפיון. איפיון טוב אמור לפתור את הבעיה הזאת. כי חברת הפיתוח תדע בדיוק למה היא נכנסת ומה מורכבות הפרויקט ואתם תדעו בדיוק מה אתם מקבלים. להתחיל פרויקט ללא איפיון זה כמו לצאת לדרך בלי מפה או תוכנת ניווט. בסוף מגיעים. תשושים…

הנמיכו ציפיות. גם אם הרעיון שלכם מדהים כדי שהוא יתפוס ויהיה להיט דרוש המון כסף לשיווק וגם קצת מזל. לכן על תחשבו ישר על עשרות אלפי יוזרים. גם אלף זה מכובד. עולה המון כסף להביא משתמשים, אל תסמכו על ויראליות כי זה לא ממש עובד.

ודבר אחרון תבנו מודל עיסקי איך האפליקציה אמורה לייצר כסף. מודלים של 'קודם נביא משתמשים אחר כך נדע מה לעשות' עובדים במקרים נדירים (ראו את וויז לדוגמא) ושוב להביא הרבה משתמשים עולה הרבה כסף. ואם אין לכם מודל עיסקי להכנסות או משקיע מהר מאד יגמר לכם הכסף. ולפיתוח אפליקציה אתם צריכים כסף. הרבה. לפיתוח ולשיווק.

אבל זה כייף!

Comments are closed.